Integracja Sensoryczna - Rzeszów

Rudolf Laban i jego taniec

NOWOCZESNY TANIEC EDUKACYJNY (NTE) to metoda oparta na teorii stworzonej przez Rudolfa Labana, pioniera w dziedzinie analizy ruchu, który opisał podstawowe zasady, formy, sekwencje i dynamikę ruchu. LMA, czyli analiza ruchu Labana pomaga uświadomić sobie i pogłębić relacje z samym sobą, innymi ludźmi oraz środowiskiem. Służy ona do zapisu m.in. choreografii, tańców międzynarodowych, ale również do oceny niektórych umiejętności społecznych czy zawodowych oraz uczenia ruchu sportowców, aktorów i in.

Nawet tak prozaiczne czynności, jak mówienie, pisanie czy chodzenie odbywają się dzięki przepływowi ruchu, który przenika wszystkie nasze działania, dlatego taniec posiada ogromny wymiar edukacyjny.

Oto niektóre korzyści, jakie niesie uczestnictwo w zajęciach NTE:

*      Zastosowanie w życiu codziennym optymalnej wersji ruchu

*      Ćwiczenie czynności życia codziennego (płynność, umiejętności fizyczne)

*      Uświadomienie elementów ekspresji ruchu (co wpływa na poprawę komunikacji z innymi ludźmi)

*      Wyrażanie własnych emocji

*      Rozwój osobowości

*      Uświadomienie możliwości własnego ciała, eksploracji przestrzeni

Rudolf Laban uważał, że największą wartość niesie proces twórczy, dlatego w NTE nie posługujemy się schematami, nie uczymy się sztywnych układów, lecz poprzez obserwację ruchu oraz odpowiednią stymulację, stwarzamy warunki do spontanicznej ekspresji. Bardzo ważnym doświadczeniem może okazać się również odkrycie przez dziecko własnych cech ruchu i tworzenie dowolnych kombinacji. Rozwojowi ruchowemu służy także dostarczanie dziecku działań niewystępujących dotąd w repertuarze jego ruchów.

NTE nie bazuje na gotowych formach wymagających ruchowego odtworzenia, lecz wykorzystuje twórcze działanie dzieci, uwzględniając ich indywidualne potrzeby i dając szansę na ujście ich własnych emocji oraz prezentację ich osobistej interpretacji ruchu.

Celem kształcenia jest zapoznanie dzieci z prawami obowiązującymi w harmonii ruchu i przestrzeni poprzez umożliwienie im doświadczania różnych form ruchu oraz dostarczanie nowych działań. 

Dodaj komentarz